Antalya Tadilat Dekorasyon İşleri

Banyo Yenileme


Banyo Yenileme

İster dekoratif amaçlı olsun, ister kullanım kolaylığı nedeniyle bir değişikliğe gitmek isteyelim, evimizi yenilemeye kalkıştığımızda birçok zorlukla karşılaşırız. Özellikle mutfak ve banyo söz konusu olduğunda sorunlar daha da artar. Boş bir eve yeni bir mutfak ve banyo yaptırmak bir nebze daha kolaydır. Peki içinde oturduğumuz evi değiştirmek istersek?

Hangi firmayı ya da ürünleri seçeceğimize karar vermek bir başka zorluk, buna zaman ayırmak, evdeki tadilata, kirliliğe, gürültüye katlanabilmek başka bir zorluk... Son yıllarda hızla gelişen hazır mutfak ve banyo sektörünün sunduğu hizmetler neyse ki durumu biraz kolaylaştırıyor. Mutfağımı ya da banyomu kendim yenilerim diyenler için de alternatifler çoğalıyor. Peki yenilemeye karar verdikten sonra en başta nelere dikkat etmeliyiz? Ne gibi hazırlıklar yapmalı, daha çok hangi mevsimleri tercih etmeli, daha ekonomik çözümler için hangi yollara başvurmalıyız? Tükiye’nin önde gelen bazı firmalarının sunduğu hizmet ve alternatifleri araştırdık. İşte mutfak ve banyo değiştirme rehberiniz.

NE ZAMAN VE NERDEN BAŞLAMALI?

Öncelikle mutfak ve banyoyu evin diğer bölümlerinden ayıran en temel özelliği unutmamak gerekiyor: Islak zemin. Banyoyu yenilerken su yalıtımını, tesisatını ve havalandırmasını göz önüne almak gerekiyor. Tesisat noktaları belirlendikten sonra banyo vitrifiyelerinin uygun mesafelerde ve uygun noktalara yerleştirilmesine dikkat edilmeli.

Mutfak yenilemede ise işin püf noktası boşlukları değerlendirebilecek boyutlarda dolaplar kullanmak ve zekice tasarlanmış iç dolaplar ve bölmelerin oluşmasına özen göstermek.

Yenilerken tesisat yerlerinin ya da zeminin değiştirilmesi söz konusuysa, evin diğer bölümlerinde de tadilat ve yenileme işlemi yapılması zorunluluğu doğabiliyor. Bu yüzden evinde birçok değişiklik yapmayı düşünenlerin işe önce mutfak ve banyodan başlaması çok daha uygun. Böylece yeniden doğabilecek masraflar ve zaman kaybı önlenmiş oluyor.

Bir diğer önemli nokta, plan yapmak için erken davranmanın faydaları. Eğer ürün seçiminde stoklardaki ürünlerle yetinmek istemiyorsanız, 1-2 ay önceden seçim yapmak mutfak ve banyonun hem istenilen zamanda hem de daha çeşitli ürünlerle yenilenmesini sağlıyor. Yıkımından kullanımına kadar bir banyo ya da mutfağın tamamen yenilenmesi ortalama 7 ile 10 gün zaman alacağından, planlı olmak çok önemli. Bu işlemlere başlamak için hangi mevsimi seçeceğiniz size kalmış ama bahar aylarını tercih etmek daha sağlıklı olabilir. Özellikle ıslak zeminler ve kullanılan malzemeler daha hassas olduğu için yaz aylarındaki yüksek nem oranına ve kışın aşırı soğuğa karşı daha dikkatli olmak gerekiyor.

NEYE GÖRE SEÇMELİ

Uzmanlara göre mutfak ve banyoyu yenilerken en önemlisi malzemenin kalitesine dikkat etmek. Ürünlere bakarak bunu anlamak zor olacağı için firmaların sağladığı satış sonrası destek ve hizmet de önem kazanıyor. Tabii garanti belgesini sormayı da ihmal etmemek gerek.

Seçim yaparken en çok karşılaşılan sorunlardan biri, farklı seçenekler arasında boğulup kalmak. O kadar çok alternatif var ki, zaman kaybetmemek için öncelikli ihtiyaçlara göre karar vermek en doğrusu. Örneğin mutfak için aksesuarlardan önce kullanım kolaylığı açısından hangi ürünlerin ve modellerin daha uygun olduğuna karar vermek gerekiyor. Tıpkı banyoyu yenilerken, önce demirbaşlardan başlamak gerektiği gibi.

EKONOMİK ÇÖZÜMLER

Zevke ve ihtiyaca göre yapılabilecek küçük değişiklikler de büyük farklar yaratabiliyor. Örneğin camlı kabinli bir duş yaptırmak, şık bir raf monte ederek ya da çekmeceleri farklı renklere boyayarak görünümü değiştirmek de mümkün. Bir başka alternatif duvarları nemden ve sudan etkilenmeyen özel duvar káğıtlarıyla kaplamak. Böylece özellikle küçük banyolar açık renk sayesinde daha ferah ve geniş bir görünüme sahip oluyor. Işıklandırma sistemleri öyle sık değişiyor ve gelişiyor ki, yeni ve şık tasarımlar da farklılık yaratabilir.